Ekologiczna folia stretch – eko alternatywa dla plastikowej folii bąbelkowej

Ekologiczna folia stretch – eko alternatywa dla plastikowej folii bąbelkowej

Joanna Szczerba
08.08.2023 3

Kiedy myślimy o pakowaniu, przed oczyma automatycznie staje nam folia z tworzywa sztucznego, służąca do zabezpieczania różnego rodzaju przesyłek. Niestety, nie jest ona podatna na recykling, co sprawia, że pozostaje szkodliwa dla środowiska. Na szczęście, istnieją eko alternatywy dla folii, takie jak ekologiczny stretch.

Zielona transformacja - czy istnieją alternatywy ekologiczne dla folii stretch?

Folia stretch, jak sama nazwa skazuje, jest rozciągliwa i służy do zabezpieczania np. palet czy przesyłek. Najczęściej wykonuje się ją z tworzyw sztucznych... a te są bardzo trudne, często wręcz niemożliwe do ponownego przetworzenia (recyklingu), przez co folia taka jest bardzo nieprzyjazna dla środowiska naturalnego. Tymczasem w naszych czasach dbałość o przyrodę i walka z zanieczyszczeniami odgrywają coraz większą rolę. Na szczęście, istnieje również ekologiczny stretch, czyli ekologiczna folia do pakowania, pochodząca z recyklingu. Jej zastosowanie do streczowania palet i ogólnie pakowania, to prawdziwa zielona transformacja.

Proekologiczny stretch, czyli jaki? Charakterystyka ekologicznych sposobów pakowania

Proekologiczny stretch wykonany został z biodegradowalnych materiałów. To ekologiczna folia do pakowania i do owijania palet. Umożliwia szybkie i łatwe zabezpieczenie paczek i palet przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Dostępne są dwie odmiany takiego stretchu:

1) w 75 proc. wykonana z materiału pochodzącego z recyklingu i w 100 proc. nadająca się do ponownego recyklingu;

2) 100 proc. Bio - w pełni biodegradowalny stretch wykonany w technologii wylewu szczelinowego z liniowego polietylenu niskiej gęstości. Może w pełni zostać poddany recyklingowi, ale posiada także właściwości do bezpiecznej biodegradacji w przeciągu dwóch lat; nie pozostawia śladu w postaci mikroplastiku. Przed rozpoczęciem użytkowania folia powinna być składowana przez minimum 24 godziny w temperaturze pokojowej (15 do 30 stopni Celsjusza).

Inne ekologiczne sposoby pakowania sprowadzają się do używania:

- w pełni biodegradowalnego, łatwego w utylizacji papieru O-Pack;

wypełniacza FullPack, w 100 proc. wykonanego z makulatury;

papieru nacinanego HoneyPack, stanowiącego alternatywę wobec folii bąbelkowej.

W pakowaniu przy zastosowaniu papieru FullPack pomoże dyspenser DRM-350R, funkcjonalny, ergonomiczny i również biodegradowalny.

Ekologia czy ekonomia: dlaczego alternatywy dla folii zyskują na popularności?

Ochrona środowiska naturalnego, w tym walka z zanieczyszczeniami, staje się coraz istotniejszą sprawą. Plastiki czy folie z tworzyw sztucznych znajdują się już w glebie oraz wodach, a za ich pośrednictwem dostały się do organizmów roślin, zwierząt i ludzi. Dlatego tak ważne jest przestawienie się na ekologiczne sposoby pakowania, w tym na biodegradowalny stretch, który nie pozostawi trujących odpadów. Spisuje się on dokładnie tak samo, jak folia z tworzyw sztucznych, za to można go poddawać recyklingowi i dzięki temu wykorzystywać wielokrotnie. Stosowanie takich rozwiązań sprzyja też budowie wizerunku społecznie odpowiedzialnego przedsiębiorstwa, co pozytywnie wpływa na pozyskiwanie nowych, świadomych klientów, a zatem na zwiększanie zysków. Warto również zaznaczyć, że ekologiczny stretch nadaje się do wykorzystania w wielu branżach.

Przewodnik po eko-stretchu, czyli jak odróżnić tradycyjną folię od jej wersji ekologicznej?

Różnice między folią tradycyjną, wykonaną z tworzyw sztucznych, a jej ekologicznym odpowiednikiem, sprowadzają się do tego, że ta druga wykonana jest z materiałów biodegradowalnych i nadaje się do recyklingu. Należy ją też przechowywać w pomieszczeniach zamkniętych o niskiej wilgotności, bez ekspozycji na promienie słoneczne, w temperaturze do 30 stopni Celsjusza, bez działania bezpośrednich źródeł ogrzewania dodatkowego.

Ekologiczny stretch doskonale pełni swoje funkcje. Posiada świetne właściwości mechaniczne, optyczne i klejące oraz wysoką odporność na przedarcie, dzięki czemu dobrze zabezpiecza palety i przesyłki. Doskonale chroni przed działaniem kurzu, brudu i innych zanieczyszczeń oraz stabilizuje ładunek. Nadaje się także do maszynowego pakowania towarów na paletach za pomocą automatów owijających. Pod względem praktycznym nie ustępuje zatem syntetycznemu odpowiednikowi; po prostu, jest znacznie bardziej przyjazny dla planety.

Odpowiedzialne pakowanie: folia bąbelkowa i stretch – czy warto z nich rezygnować?

Folia bąbelkowa i stretch z tworzyw sztucznych wciąż są bardzo często wykorzystywane do pakowania. Jak stwierdzono wyżej, z uwagi na brak biodegradowalności, pozostają one jednak szkodliwe dla środowiska. Warto więc zrezygnować z nich na rzecz bardziej ekologicznych rozwiązań, zwłaszcza, że są one już dostępne na rynku. Stretch z tworzyw sztucznych łatwo można zastąpić biodegradowalnym. Są także alternatywy dla folii bąbelkowej. Korzystanie z nich świadczy o poczuciu dużej odpowiedzialności.

Zrównoważone pakownie – jak zapakować paczkę bez folii bąbelkowej?

Obecnie nie trzeba już stosować folii bąbelkowej do pakowania paczki. Skorzystać można ze znacznie bardziej przyjaznych dla środowiska rozwiązań. Przykładem jest papier nacinany HoneyPack. Doskonale zabezpiecza on przed stłuczeniem szkło czy porcelanę, a także przyspiesza pakowanie produktów spożywczych i kosmetyków. Jest biodegradowalny, przez co ekologiczny, a przy tym wygląda naprawdę estetycznie.

Mała zmiana, duży efekt: ekologia – moda czy konieczność?

Obecnie bardzo dużo mówi się o ekologii, jest ona jednym z najważniejszych tematów, jakie absorbują opinię publiczną. Coraz powszechniejsze przerzucanie się na szeroko rozumiane produkty "eko" nie wynika jednak z mody, a przynajmniej nie tylko. Szkodliwy wpływ zanieczyszczeń tworzywami sztucznymi na nasza planetę oraz zdrowie i życie zamieszkujących ją organizmów - w tym nas, ludzi - jest potwierdzony naukowo. Dlatego też stosowanie do pakowania folii z recyklingu czy papieru biodegradowalnego wydawać się może małą zmianą, ale jest konieczne, jeśli nie chcemy żyć w zaśmieconym, zatrutym świecie.

Czytaj podobne

Kompleksowy przewodnik po urządzeniach do produkcji wypełniaczy powietrznych
Porady 08.02.2024

Kompleksowy przewodnik po urządzeniach do produkcji wypełniaczy powietrznych

Urządzenia do produkcji wypełniaczy powietrznych to niezbędne narzędzia dla firm zajmujących się pakowaniem i wysyłką produktów. Wypełniacze powietrzne, takie jak poduszki powietrzne, są wykorzystywane do zabezpieczania przedmiotów w opakowaniach, zapewniając im ochronę przed uszkodzeniami podczas transportu. W tym przewodniku omówimy różne rodzaje urządzeń do produkcji wypełniaczy powietrznych, ich zastosowanie, dane techniczne oraz materiały używane do produkcji wypełniaczy powietrznych.

Papierowe poduszki powietrzne: ekologiczna alternatywa dla bezpiecznego pakowania
Produkty 26.01.2024

Papierowe poduszki powietrzne: ekologiczna alternatywa dla bezpiecznego pakowania

Papierowe poduszki powietrzne to innowacyjne rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Dzięki swoim unikalnym właściwościom, takim jak wytrzymałość, elastyczność i przyjazność dla środowiska, stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych plastikowych materiałów opakowaniowych, takich jak folia bąbelkowa czy styropian. Dowiedz się więcej, o tym, czym są papierowe poduszki powietrzne, jakie są ich zastosowania oraz jak wpływają na środowisko naturalne!

Kompletacja zamówienia jako sztuka przygotowania przesyłki. 4 sposoby na szybkie i tanie pakowanie zamówień
Porady 09.08.2023

Kompletacja zamówienia jako sztuka przygotowania przesyłki. 4 sposoby na szybkie i tanie pakowanie zamówień

Dowiedz się, czym jest kompletacja zamówień i jakie są jej rodzaje, oraz sprawdź, co możesz zrobić, aby usprawnić ten proces. Znajdź dyspensery i nacinarki do kartonów dla swojej firmy i poznaj zalety papieru HoneyPack. Podpowiadamy też, jakich błędów w pakowaniu zamówień warto unikać.

Newsletter

Nie przegap nowości z epacking

Zapisz się do newslettera, aby być na bieżąco z poradami i aktualnościami.

Copyright © 2023 epacking Inc. All rights reserved

Korzystamy z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.