Co zamiast folii bąbelkowej? Poznaj ekologiczne alternatywy

Co zamiast folii bąbelkowej? Poznaj ekologiczne alternatywy

Marta Luranc
05.10.2021 3 minuty

Folia bąbelkowa od lat króluje podczas pakowania przesyłek i dotychczas wydawała się być niezastąpiona. Jednak przez wzgląd na brak możliwych opcji recyklingu, aktualnie uważa się ją za jedno z najmniej ekologicznych rozwiązań. Dlatego poniżej prezentujemy funkcjonalne i nieinwazyjne dla środowiska zamienniki.

Największe wady folii bąbelkowej

Ten z wielu względów praktyczny materiał nadal cieszy się dużą popularnością, zwłaszcza kiedy zależy nam na maksymalnej ochronie przesyłki i bezpiecznym transporcie. Nie można jednak ignorować faktu, że spośród wypełniaczy to folia właśnie odznacza się najgorszym wpływem na środowisko. Jest niezwykle trudna do przetworzenia, w zasadzie nie ma w tej chwili żadnej dostępnej opcji recyklingu. Dodatkowo bardzo niewiele miejsc przyjmuje ten materiał jako odpad.

Alternatywy folii bąbelkowej

Przesyłkę można aktualnie wypełnić wieloma innymi materiałami, w tym także ekologicznymi, wielorazowymi oraz wcale nie droższymi. Papier nacinany, papierowe wiórki czy w końcu wypełniacz makulaturowy sprawdzą się tak samo dobrze jak folia, a przy tym są w pełni biodegradowalne i o wiele lepiej się prezentują.

Papier nacinany – papier o strukturze plastra miodu

Po rozciągnięciu tworzy strukturę 3D, która upodabnia go do plastra miodu. Dzięki temu dwukrotnie zwiększa swoją długość i objętość, co skutecznie chroni zawartość przesyłki. Spośród alternatywnych wypełniaczy wyróżnia go także estetyka: nie pyli i nie osiada na zawartości paczek, a dzięki unikalnej strukturze prezentuje się znacznie bardziej elegancko niż folia. Dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych: naturalnej i białej. Ta druga świetnie sprawdzi się przy nieco bardziej formalnych przesyłkach, prezentach czy podarunkach, które wymagają profesjonalnej oprawy.

Wypełniacz wykonany z papieru makulaturowego

Z powodzeniem może zastąpić wszelkie plastikowe elementy, którymi dotychczas zabezpieczano przesyłki. Jest wytrzymały, nie pyli i można go stosować na dużą skalę, a przy tym zajmuje znacznie mniej miejsca, więc łatwiej go magazynować. Podręczne rolki sprawią, że pakowanie i przygotowanie zawartości do wysłania nie będzie wymagało wiele przestrzeni oraz nie spowoduje nieporządku, który często towarzyszył folii, styropianowym chrupkom czy wypełniaczom z powietrzem.

Wiórki papierowe – zabezpieczają i ozdabiają przesyłkę

Świetnie sprawdzą się przy zabezpieczaniu i pakowaniu wszelkiej szklanej zawartości, a przy tym stylistycznie pasują do drewna. Z tego względu są idealnym uzupełnieniem skrzynek, drewnianych pudełek czy szkatułek. W zależności od designu opakowania można wybrać spośród dwóch wersji kolorystycznych: naturalnej - brązowej oraz białej.

Zalety ekologicznych wypełniaczy

Kiedy używamy opakowań czy zabezpieczeń bazujących na naturalnych tworzywach, nie musimy martwić się o kwestie przetworzenia tego materiału. Nie dość, że część produktów wykonano z papieru makulaturowego, to w dodatku nadaje się on do ponownego przetworzenia.

W porównaniu do ogromnych beli folii bąbelkowej, papierowe wypełniacze zajmują znacznie mniej miejsca, ich rozmiary zaprojektowano w myśl ergonomicznego użytkowania. Są jednocześnie pojemne, lecz mają zgrabne rozmiary, które pozwalają mieć je pod ręką. Są również łatwe do przystosowania do różnych celów - można nimi zabezpieczyć każdą przesyłkę, a przy tym pełnią funkcję dekoracyjną i z pewnością świadczą o proekologicznym podejściu nadawcy.

Ekologiczne zamienniki folii są pełne zalet, nie tylko w porównaniu z plastikowymi wypełniaczami. Poza kwestią ochrony środowiska i nadawaniu naturalnym materiałom drugiego życia, zdecydowanie zwyciężają także pod względem designu. Świetnie się prezentują, nadają całości modnego naturalnego stylu, a ponadto świadczą o naszej trosce – nie tylko o środowisko, lecz także o zadowolenie i komfort odbiorcy.

Czytaj podobne

Ekologiczna paczka - Co to znaczy, i jak taką zrobić?
Porady 02.07.2024

Ekologiczna paczka - Co to znaczy, i jak taką zrobić?

W dzisiejszym, pro-zielonym świecie, firmy coraz częściej sięgają po ekologiczne opakowania. Ale co dokładnie oznacza, że opakowanie jest ekologiczne i jak je zrobić? Przyjrzyjmy się tej koncepcji i najlepszym praktykom tworzenia zrównoważonych, przyjaznych dla środowiska opakowań.

Top 5 ekologicznych materiałów do pakowania
Rankingi 19.06.2024

Top 5 ekologicznych materiałów do pakowania

Hej, eko-pasjonaci i zielone firmy! W świecie, w którym zrównoważony rozwój jest czymś więcej niż tylko modnym hasłem, kluczowe jest dokonywanie ekologicznych wyborów, zwłaszcza jeśli chodzi o opakowania. Niezależnie od tego, czy wysyłasz produkty, czy pakujesz prezenty, używanie ekologicznych materiałów do pakowania to mały krok, który robi dużą różnicę. W tym artykule przedstawimy 5 najlepszych (naszym zdaniem) ekologicznych materiałów do pakowania. Musimy jednak zacząć od tego, DLACZEGO wykorzystanie ekologicznych opakowań MUSI wzrosnąć.

HoneyPack papier nacinany - KRÓL wśród alternatyw dla folii bąbelkowej!
Produkty 06.06.2024

HoneyPack papier nacinany - KRÓL wśród alternatyw dla folii bąbelkowej!

W tętniącym życiem świecie handlu elektronicznego i globalnego zapewnienie, że produkty dotrą do miejsca przeznaczenia w nieskazitelnym stanie, jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Niezależnie od tego, czy wysyłasz delikatne wyroby szklane, elektronikę czy przedmioty codziennego użytku, odpowiednie opakowanie jest kluczem do zachowania integralności produktu i zadowolenia klienta. W tym artykule dowiesz się, dlaczego karbowany papier o strukturze plastra miodu jest lepszą alternatywą dla folii bąbelkowej.

Newsletter

Nie przegap nowości z epacking

Zapisz się do newslettera, aby być na bieżąco z poradami i aktualnościami.

Copyright © 2023 epacking Inc. All rights reserved

Korzystamy z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.