Pakowanie w e-commerce – 6 dobrych praktyk, które warto wdrożyć

Pakowanie w e-commerce – 6 dobrych praktyk, które warto wdrożyć

Marta Luranc
20.09.2021 3 minuty

Bezpieczne i estetyczne opakowanie to jeden z czynników, który składa się na zadowolenie klienta z procesu zakupowego, dlatego warto poświęcić mu nieco uwagi. Jakimi zasadami kierować się przy wyborze opakowań i jak prawidłowo przygotować przesyłkę? Poznaj przykłady dobrych praktyk w tym zakresie.

Dopasuj gabaryty opakowania do produktu

Nic nie irytuje tak, jak duże pudło, w którym przez dłuższą chwilę szukamy zamówionego drobiazgu w stosach wypełniacza. Nieproporcjonalnie duże opakowania to strata dla nadawcy, który marnuje w ten sposób materiały pakowe, a także niedogodności dla odbiorcy: pokaźne pudło jest nieporęczne, a ponadto stwarza większe ryzyko uszkodzenia zawartości nawet przy wypełnieniu pustych przestrzeni.

Dopasowanie opakowań do rozmiaru produktu nie jest problemem – na rynku znajdziesz różnorodne pudełka i inne materiały, w tym nasze ekologiczne koperty kurierskie wypełnione miękką warstwą ścinek, idealne do wysyłania drobnych przedmiotów.

Starannie wypełniaj przestrzeń w paczce

W myśl regulaminów firm przewozowych obowiązek należytego zabezpieczenia przesyłki spoczywa na nadawcy. Zanim zakleisz opakowanie, upewnij się więc, że jego zawartość jest odpowiednio zamortyzowana. Stosowane w tej funkcji styropianowe „chrupki” odchodzą do lamusa; znacznie lepszą alternatywą są w 100% biodegradowalne wypełniacze papierowe, w tym wiórki, papier nacinany o trójwymiarowej, sprężystej fakturze lub specjalny papier makulaturowy.

Stawiaj na ekologiczne materiały

Inicjatywy na rzecz poprawy stanu środowiska naturalnego podejmowane są coraz częściej, a przedsiębiorstwa e-commerce mają w tej kwestii spore pole do popisu – między innymi poprzez używanie ekologicznych opakowań. Jednym z największych problemów na tym gruncie jest nadprodukcja odpadów z tworzyw sztucznych; wdrażanie proekologicznych zmian najłatwiej zacząć właśnie od zamiany plastikowych opakowań, taśm i wypełniaczy na ich papierowe zamienniki. W ten sposób dokładasz swoją cegiełkę do walki o wspólne dobro, a ponadto dajesz się poznać swoim klientom jako nowoczesny, świadomy ekologicznie i społecznie przedsiębiorca.

Ułatwiaj segregację odpadów

Pozostając w temacie ekologii – warto zadbać o to, by wszystkie elementy opakowania były wykonane z jednego materiału. Zabieg ten znacznie ułatwia prawidłową segregację śmieci; odklejanie plastikowych taśm z kartonowego pudełka bywa uciążliwe i często zniechęcające. Znakomitą alternatywą jest tu papierowa taśma klejąca: jeśli Twój klient nie będzie wykorzystywać ponownie pudełka, wystarczy, że złoży je lub potnie na części i umieści w kontenerze na papier.

Zadbaj o estetykę opakowania

Wśród mankamentów plastikowych opakowań można wymienić także ich co najmniej wątpliwą estetykę. Kartonowe pudełka lub koperty w naturalnym odcieniu prezentują się znacznie lepiej niż foliowe torby. Podobnie sprawy mają się w przypadku wypełniaczy i zabezpieczeń towaru: efektowny papier nacinany o strukturze plastra miodu i papierowe wiórki robią znacznie lepsze wrażenie niż folia bąbelkowa i styropianowe chrupki.

Personalizuj opakowania

O ile pozwalają Ci na to moce przerobowe, warto pomyśleć o miłym akcencie skierowanym indywidualnie do zamawiającego paczkę. Może być to np. papierowy bilecik z odręcznym podziękowaniem za zakup lub pozdrowieniami od osoby, która przygotowała paczkę. Materiały tego typu są miłą niespodzianką – gest pozostaje w pamięci klienta i skłania go do powrotów do sklepu w przyszłości.

Czytaj podobne

Kompleksowy przewodnik po urządzeniach do produkcji wypełniaczy powietrznych
Porady 08.02.2024

Kompleksowy przewodnik po urządzeniach do produkcji wypełniaczy powietrznych

Urządzenia do produkcji wypełniaczy powietrznych to niezbędne narzędzia dla firm zajmujących się pakowaniem i wysyłką produktów. Wypełniacze powietrzne, takie jak poduszki powietrzne, są wykorzystywane do zabezpieczania przedmiotów w opakowaniach, zapewniając im ochronę przed uszkodzeniami podczas transportu. W tym przewodniku omówimy różne rodzaje urządzeń do produkcji wypełniaczy powietrznych, ich zastosowanie, dane techniczne oraz materiały używane do produkcji wypełniaczy powietrznych.

Papierowe poduszki powietrzne: ekologiczna alternatywa dla bezpiecznego pakowania
Produkty 26.01.2024

Papierowe poduszki powietrzne: ekologiczna alternatywa dla bezpiecznego pakowania

Papierowe poduszki powietrzne to innowacyjne rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Dzięki swoim unikalnym właściwościom, takim jak wytrzymałość, elastyczność i przyjazność dla środowiska, stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych plastikowych materiałów opakowaniowych, takich jak folia bąbelkowa czy styropian. Dowiedz się więcej, o tym, czym są papierowe poduszki powietrzne, jakie są ich zastosowania oraz jak wpływają na środowisko naturalne!

Kompletacja zamówienia jako sztuka przygotowania przesyłki. 4 sposoby na szybkie i tanie pakowanie zamówień
Porady 09.08.2023

Kompletacja zamówienia jako sztuka przygotowania przesyłki. 4 sposoby na szybkie i tanie pakowanie zamówień

Dowiedz się, czym jest kompletacja zamówień i jakie są jej rodzaje, oraz sprawdź, co możesz zrobić, aby usprawnić ten proces. Znajdź dyspensery i nacinarki do kartonów dla swojej firmy i poznaj zalety papieru HoneyPack. Podpowiadamy też, jakich błędów w pakowaniu zamówień warto unikać.

Newsletter

Nie przegap nowości z epacking

Zapisz się do newslettera, aby być na bieżąco z poradami i aktualnościami.

Copyright © 2023 epacking Inc. All rights reserved

Korzystamy z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.