Jak pakować taniej, szybciej i ekologicznie?

Jak pakować taniej, szybciej i ekologicznie?

Barbara Rodek
23.12.2021 3

Jesteś przekonany, że pakowanie w Twojej firmie działa bez zarzutu i nie ma opcji, aby było jeszcze tańsze, szybsze oraz bardziej ekologiczne? Być może. Warto jednak sprawdzić przygotowane przez nas tipy, by upewnić się, że w zakresie pakowania produktów robisz absolutnie wszystko, by optymalizować koszty i dbać o pozytywny wizerunek firmy.

Jak pakować taniej?

Nie ma się co oszukiwać. Koszty mają znaczenie – i dla firmy, która towar wysyła, i dla klienta, który paczkę otrzymuje. Tworzywa sztuczne, w szczególności folia bąbelkowa, mają dobre właściwości barierowe, są lekkie i postrzegane jako tanie. Czy w kwestii ceny faktycznie nie mają konkurencji?

Ekologiczną alternatywą folii jest m.in. papier nacinany, którego struktura przypomina plaster miodu. Podczas pakowania perforacje w papierze sztorcują się, co – w zakresie zabezpieczania i amortyzacji – daje efekt i skuteczność równą folii.

Papier nacinany z folią może jednak konkurować nie tylko w zakresie bezpieczeństwa, ale też ceny. Po pierwsze, warto pamiętać, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska opłata produktowa dla opakowań papierowych jest znacznie niższa niż dla tych z tworzyw sztucznych. W 2020 roku kwoty te wynosiły odpowiednio: 0,70 zł i 2,70 zł. Po drugie, papier nacinany pozwala generalnie optymalizować proces pakowania, gdyż zajmuje aż 10 x mniej miejsca na magazynie.

Jak pakować szybciej?

Czas to pieniądz. Przyspieszenie procesu pakowania ma zatem w każdej firmie e-commerce znaczenie niebagatelne. Co możesz zrobić, by dodatkowo usprawnić ten obszar?

Po pierwsze, zadbaj o porządek na stanowisku pracy. Z pomocą mogą Ci przyjść dyspensery, dedykowane wybranym produktom do pakowania i wypełniania. Papier pakowy umieszczasz bezpośrednio w urządzeniu, więc nie ma obawy, że będzie on zajmował stół, biurko i wszystkie wolne kąty.

Warto też – tam, gdzie jest to możliwe – wyeliminować niepotrzebne kroki, takie jak zaklejanie paczki taśmą. Nowość na polskim rynku, papierowy foliopak QuickPack to produkt, który – dzięki zastosowaniu specjalnego kleju – skleja się ze sobą, ale nie z pakowanym produktem. Dzięki temu książki, papiery czy odzież możesz pakować bez dodatkowych akcesoriów (taśma, klej, nożyczki) i w ekspresowym tempie.

Po drugiej, podnieś efektywność swojego stanowiska pracy. Wspomniane wyżej dyspensery nie tylko ułatwią Ci pakowanie. Zadbają też o odpowiednie dozowanie produktu i jego docięcie.

Jak pakować ekologicznie?

Raport „Green Generation 2021” cytowaliśmy z naszych tekstach już wielokrotnie, ale planując proces pakowania w firmie warto cały czas mieć go z tyłu głowy.

Aż 85% konsumentów dostrzega, gdy marki w e-commerce działają na szkodę środowiska! W efekcie coraz więcej firm rezygnuje z tworzyw sztucznych na rzecz rozwiązań bardziej ekologicznych. Ty również możesz to zrobić.

1 Wyrzuć folię

Jeśli pakujesz w folię bąbelkową, bo wydaje Ci się, że nie ma lepszego rozwiązania, wypróbuj papier nacinany, zwany też plastrem miodu lub papierem 3D. Świetnie amortyzuje, świetnie wygląda, jest lekki, wydajny (dzięki dużej sprężystości) i ekologiczny!

2 Wyrzuć plastikowe wypełniacze

Plastikowe poduszki wypełnione powietrzem to rozwiązanie wciąż bardzo popularne, a przecież – powiedzmy to sobie szczerze – nawet niekoniecznie praktyczne. Poduszki są mało elastyczne i słabo wypełniają mniejsze luki między produktami.

W ich miejsce możesz zastosować np. makulaturowy wypełniacz. Znakomicie dopasuje się on do produktów o różnym kształcie i – co nie mniej ważne – możesz też wykorzystać go do owinięcia produktów. To po prostu sprytny patent 2w1!

3 Wyrzuć taśmę

Dla klienta, który otwiera paczkę, nie ma chyba nic bardziej denerwującego od metrów taśmy, którą bardzo ciężko oderwać, a którą oderwać trzeba, jeśli chce się segregować odpady.

Klasyczną taśmę możesz jednak zamienić na taśmę papierową. Jest ona równie skutecznym produktem, co taśma tradycyjna, a dodatkowo została wyprodukowana z materiałów w pełni przyjaznych dla środowiska i łatwych w recyklingu.

Czytaj podobne

Ekologiczna paczka - Co to znaczy, i jak taką zrobić?
Porady 02.07.2024

Ekologiczna paczka - Co to znaczy, i jak taką zrobić?

W dzisiejszym, pro-zielonym świecie, firmy coraz częściej sięgają po ekologiczne opakowania. Ale co dokładnie oznacza, że opakowanie jest ekologiczne i jak je zrobić? Przyjrzyjmy się tej koncepcji i najlepszym praktykom tworzenia zrównoważonych, przyjaznych dla środowiska opakowań.

Top 5 ekologicznych materiałów do pakowania
Rankingi 19.06.2024

Top 5 ekologicznych materiałów do pakowania

Hej, eko-pasjonaci i zielone firmy! W świecie, w którym zrównoważony rozwój jest czymś więcej niż tylko modnym hasłem, kluczowe jest dokonywanie ekologicznych wyborów, zwłaszcza jeśli chodzi o opakowania. Niezależnie od tego, czy wysyłasz produkty, czy pakujesz prezenty, używanie ekologicznych materiałów do pakowania to mały krok, który robi dużą różnicę. W tym artykule przedstawimy 5 najlepszych (naszym zdaniem) ekologicznych materiałów do pakowania. Musimy jednak zacząć od tego, DLACZEGO wykorzystanie ekologicznych opakowań MUSI wzrosnąć.

HoneyPack papier nacinany - KRÓL wśród alternatyw dla folii bąbelkowej!
Produkty 06.06.2024

HoneyPack papier nacinany - KRÓL wśród alternatyw dla folii bąbelkowej!

W tętniącym życiem świecie handlu elektronicznego i globalnego zapewnienie, że produkty dotrą do miejsca przeznaczenia w nieskazitelnym stanie, jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Niezależnie od tego, czy wysyłasz delikatne wyroby szklane, elektronikę czy przedmioty codziennego użytku, odpowiednie opakowanie jest kluczem do zachowania integralności produktu i zadowolenia klienta. W tym artykule dowiesz się, dlaczego karbowany papier o strukturze plastra miodu jest lepszą alternatywą dla folii bąbelkowej.

Newsletter

Nie przegap nowości z epacking

Zapisz się do newslettera, aby być na bieżąco z poradami i aktualnościami.

Copyright © 2023 epacking Inc. All rights reserved
<