Greenwashing, czyli zielone kłamstwo. Jak nie dać się wciągnąć i być fair w stosunku do klientów oraz środowiska?

Greenwashing, czyli zielone kłamstwo. Jak nie dać się wciągnąć i być fair w stosunku do klientów oraz środowiska?

Joanna Szczerba
28.06.2023 5

Greenwashing: czyli czym właściwie jest zielone kłamstwo?

Zielone kłamstwo, czyli greenwashing, to nieetyczny chwyt marketingowy wykorzystujący do tworzenia iluzji ekologię.

Firmy starające się przyciągnąć uwagę klientów pod płaszczykiem troski o środowisko, często w rzeczywistości tylko udają, że są przyjazne naturze. Jest to nic innego jak cyniczna manipulacja, mająca na celu zyskanie zaufania konsumentów kosztem prawdziwych działań na rzecz ochrony środowiska.

Reklamy pełne zieleni i eko-sloganów, które maskują działania szkodliwe dla natury, są powszechne w dzisiejszym świecie konsumpcji. Konsumentom trudno jest odróżnić prawdziwe zamiary firm od ich jedynie pozorowanych działań, a greenwashing staje się groźnym narzędziem wprowadzającym w błąd.

Dlatego ważne jest, aby być świadomym i krytycznym wobec obietnic proekologicznych przedsiębiorstw oraz wspierać rzeczywiste inicjatywy zmierzające do ochrony środowiska. Tylko w ten sposób możemy walczyć z zielonym kłamstwem i doprowadzić do rzeczywistych zmian na korzyść naszej planety.

7 grzechów greenwashingu – cienka granica między kłamstwem a autentycznością

W świecie, gdzie dbałość o środowisko powinna być jednym z priorytetów, greenwashing rozprzestrzenia się jak plaga. Firmy, które chcą odnieść sukces wśród konsumentów nierzadko przekraczają granicę między autentycznymi działaniami proekologicznymi, a pozorowaną aktywnością.

Pierwszym grzechem greenwashingu jest "ekomarketing". Reklamy pełne pięknych krajobrazów mają zachęcić nas do zakupu produktów, które w rzeczywistości nie są tak przyjazne środowisku, jak się wydaje. Obietnice są wielkie, ale rezultaty mizerne.

Drugi grzech to "upiększanie faktów". Firmy często manipulują informacjami, prezentując jedynie część prawdy, aby stworzyć pozory ekologiczności. Np. do pakowania swoich produktów używają eko kartonu z recyklingu, ale sam produkt obwinięty jest dodatkowo w kilka warstw folii i ma zbędne plastikowe dodatki.

Trzeci grzech to "brak przejrzystości". Firmy unikają udzielania szczegółowych informacji na temat swoich działań proekologicznych, utrzymując konsumentów w niepewności. Tymczasem, prawdziwa transparentność powinna być fundamentem walki z zielonym kłamstwem.

Czwarty grzech to "obietnice bez pokrycia". Firmowe kampanie reklamowe pełne są deklaracji o zrównoważonym rozwoju i ochronie przyrody, ale bez realnych działań te słowa tracą swoją wartość. Obietnice muszą być wspierane konkretnymi inicjatywami.

Piąty grzech to "odwracanie uwagi". Niektóre firmy, zamiast naprawiać szkody, które same wyrządziły środowisku, skupiają się na pochwalaniu się nieistotnymi aspektami swojej działalności. To pułapka, która odwraca uwagę od rzeczywistych problemów.

Szóstym grzechem jest "zanieczyszczanie ekologicznej przestrzeni". Reklamy, które wmawiają nam, że kupując dany produkt, ratujemy planetę, są niczym toksyczne substancje, które trafiają do ekosystemu. To manipulacja, która wprowadza w błąd i podważa działania prawdziwych ekologów w oczach przeciętnego odbiorcy.

Ostatnim grzechem greenwashingu jest... jego powszechność. Sam fakt opakowania produktu w szary papier nie sprawi, że będzie on bardziej ekologiczny: jednak niektórzy zdają się być o tym przekonani.

Jak rozpoznać greenwashing?

 • Sprawdź wiarygodność certyfikatów i oznaczeń ekologicznych – niektóre mogą być tylko zmyślonymi marketingowymi chwytami.

 • Analizuj informacje o produkcie lub usłudze – czy są konkretne i precyzyjne, czy to tylko ogólne obietnice bez szczegółów?

 • Badaj działania firmy jako całości – czy jej strategia i cele są zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju, czy tylko sporadyczne akcje na potrzeby wizerunku?

 • Szukaj niezależnych źródeł informacji – recenzje, raporty organizacji ekologicznych lub doniesienia prasowe mogą rzucić światło na prawdziwe intencje firmy.

 • Porównuj deklaracje firmy z jej faktycznymi działaniami – czy zobowiązania proekologiczne są konsekwentnie realizowane?

 • Zwróć uwagę na "ekomarketing" – reklamy, które skupiają się głównie na obrazach natury i słowach "zielony" lub "ekologiczny", mogą być próbą zmylenia konsumentów.

Pamiętaj, że rozpoznanie greenwashingu wymaga zdrowej krytycznej oceny informacji i analizy różnych aspektów działalności firmy, aby odróżnić autentyczne działania proekologiczne od jedynie powierzchownych obietnic.

Jak weryfikować dostawców i rzetelnie komunikować się z klientami?

Aby weryfikować dostawców, warto prowadzić dokładne badania, sprawdzając ich politykę zrównoważonego rozwoju, certyfikaty ekologiczne oraz opinie innych klientów. W komunikacji z klientami należy być transparentnym i szczerym, udostępniając informacje o swoich proekologicznych praktykach, celach i postępach, aby budować zaufanie i angażować klientów w zrównoważony biznes.

Przeczytaj kolejny artykuł: czy dla Twojego klienta faktycznie liczy się ekologiczne opakowanie?

Od greenwashingu do zrównoważonego biznesu: odkryj strategie pakowania przesyłek, które zyskują lojalność klientów

 • Wybierz ekologiczne materiały opakowaniowe, takie jak te wykonane z papieru albo tektury (np. honeypack w rolce lub honeypack w arkuszach lub papier z-pack) pochodzącej z odnawialnych źródeł. Unikaj plastikowych opakowań, które mają negatywny wpływ na środowisko, takich jak folia bąbelkowa. Przydatne mogą okazać się także wiórki papierowe.

 • Zminimalizuj rozmiar opakowań, aby zmniejszyć ilość zużywanych materiałów i przestrzeni w transporcie. Lepsze wykorzystanie przestrzeni w samochodach dostawczych prowadzi do redukcji emisji CO2. Nie stosuj zbędnych wypełniaczy, a jeśli już musisz ze względu na bezpieczeństwo produktu, wybieraj papierowe, ekologiczne. Albo biodegradowalne "chrupki" skropak, dostępne w wielu kolorach! Dyspensery pomogą Ci w zmniejszeniu ilości zużywanych do pakowania materiałów.

 • Stosuj biodegradowalne lub przynajmniej możliwe do przetworzenia materiały, które ograniczą negatywny wpływ na środowisko. Dotyczy to również taśm, które mogą być papierowe Klienci docenią twoje zaangażowanie w ograniczanie odpadów i ochronę przyrody.

 • Informuj klientów o swoich proekologicznych działaniach związanych z pakowaniem przesyłek. Włączaj informacje o zrównoważonych materiałach opakowaniowych na swojej stronie internetowej i w materiałach marketingowych, aby podkreślić swoje zaangażowanie w ochronę środowiska.

Poznaj akcesoria do pakowania, które pozwolą Ci zapakować paczki w sposób estetyczny, zapadający w pamięć klientom!

Przesyłka z myślą o planecie: jak uczynić swoje paczki przyjaznymi dla środowiska? Zaskocz klientów zaangażowaniem i pomysłowością!

 • Wykorzystaj materiały opakowaniowe nadające się do recyklingu lub wykonane z odnawialnych źródeł, takie jak papier lub tektura z certyfikatem FSC.

 • Zminimalizuj zużycie materiałów poprzez odpowiednie dopasowanie rozmiaru opakowania do zawartości. Pamiętaj, że mniejsze opakowania oznaczają mniej odpadów i mniejsze zużycie energii w transporcie.

 • Wprowadź kreatywne i ekologiczne alternatywy dla tradycyjnych opakowań, na przykład wykorzystując biodegradowalne wkładki skropak, materiały do pakowania ze skutecznie odnawialnych źródeł lub opakowania wielokrotnego użytku.

 • Włącz personalizację do opakowań, dodając do nich motywy ekologiczne, inspirujące cytaty lub instrukcje dotyczące recyklingu, zachęcając klientów do dalszej troski o środowisko.

 • Używaj do pakowania dyspenserów, które zmniejszają zużycie takich produktów jak taśma, papier pakowy etc.

Uczynienie paczek przyjaznymi dla środowiska to nie tylko korzyść dla planety, ale także doskonały sposób na zdobycie lojalności klientów poprzez pokazanie zaangażowania i innowacyjności w działaniach proekologicznych.

Zainteresował Cię ten temat? Przeczytaj więcej na temat tego, jak pakować, aby zachwycić klientów!

Czytaj podobne

HoneyPack papier nacinany - KRÓL wśród alternatyw dla folii bąbelkowej!
Produkty 06.06.2024

HoneyPack papier nacinany - KRÓL wśród alternatyw dla folii bąbelkowej!

W tętniącym życiem świecie handlu elektronicznego i globalnego zapewnienie, że produkty dotrą do miejsca przeznaczenia w nieskazitelnym stanie, jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Niezależnie od tego, czy wysyłasz delikatne wyroby szklane, elektronikę czy przedmioty codziennego użytku, odpowiednie opakowanie jest kluczem do zachowania integralności produktu i zadowolenia klienta. W tym artykule dowiesz się, dlaczego karbowany papier o strukturze plastra miodu jest lepszą alternatywą dla folii bąbelkowej.

Zespół epacking pozdrawia z targów Warsaw Pack 2024
Relacje z targów 28.05.2024

Zespół epacking pozdrawia z targów Warsaw Pack 2024

W kwietniu byliśmy obecni na Targach Techniki Pakowania i Opakowań Warsaw Pack - to był już nasz trzeci raz! Jesteśmy bardzo zadowoleni, że mogliśmy uczestniczyć w jednym z najważniejszych wydarzeń w branży opakowaniowej. Podczas tegorocznych targów zaprezentowaliśmy nasze najnowsze rozwiązania i kilka innowacji. Zapraszamy do zapoznania się z pełną relacją. Przeczytaj artykuł i odkryj, jakie trendy i technologie królują w 2024 roku.

Kompleksowy przewodnik po urządzeniach do produkcji wypełniaczy powietrznych
Porady 08.02.2024

Kompleksowy przewodnik po urządzeniach do produkcji wypełniaczy powietrznych

Urządzenia do produkcji wypełniaczy powietrznych to niezbędne narzędzia dla firm zajmujących się pakowaniem i wysyłką produktów. Wypełniacze powietrzne, takie jak poduszki powietrzne, są wykorzystywane do zabezpieczania przedmiotów w opakowaniach, zapewniając im ochronę przed uszkodzeniami podczas transportu. W tym przewodniku omówimy różne rodzaje urządzeń do produkcji wypełniaczy powietrznych, ich zastosowanie, dane techniczne oraz materiały używane do produkcji wypełniaczy powietrznych.

Newsletter

Nie przegap nowości z epacking

Zapisz się do newslettera, aby być na bieżąco z poradami i aktualnościami.

Copyright © 2023 epacking Inc. All rights reserved

Korzystamy z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.