Dlaczego w branży farmaceutycznej warto pakować w papier?

Dlaczego w branży farmaceutycznej warto pakować w papier?

08.12.2021 4

Czy pakowanie towarów w branży farmaceutycznej może być wyzwaniem? Oczywiście! Po pierwsze, znaczna część leków przechowywana jest w szklanych butelkach, które niestety łatwo się tłuką. Po drugie, dla aptek internetowych liczą się czas, łatwa dostępność produktów do pakowania i oczywiście miejsce! I sprawa ostatnia, leki wymagają specjalnych warunków przewożenia, o które trzeba zadbać. Jak rozwiązać te problemy?

Coraz więcej Polaków zamawia leki online

Jak pokazują dane, coraz więcej Polaków robi zakupy w sieci – i dotyczy to nie tylko odzieży, elektroniki, obuwia, ale też leków i suplementów. W Polsce aktualnie (dane z lipca 2021 roku) aktywnie działa ok. 150 internetowych aptek  (zarejestrowanych w CSIOZ jako prowadzących sprzedaż wysyłkową jest ok. 300!). To ok. 4% rynku leków dostępnych bez recepty.

Zapewnienie możliwości dostawy leków bez recepty oraz suplementów bezpośrednio do domu wiąże się jednak z szeregiem wyzwań. Wśród problemów, na które wskazują apteki, na pierwszym miejscu pojawia się konieczność odpowiedniego zabezpieczenia produktów w szklanych opakowaniach. Jak w każdym sklepie internetowym do kluczowych kwestii należą też – szybkość pakowania towarów, łatwa dostępność produktów do pakowania i ich cena oraz optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni.

Jest jeszcze jedna kwestia, o której apteki internetowe muszą pamiętać – czekający na leki pacjenci muszą mieć pewność, że leki, jakie do nich trafiają, są bezpieczne. Nie mogą być uszkodzone, przegrzane, zmieszane. I tutaj ponownie wracamy do kwestii ich odpowiedniego zabezpieczenia.

Bezpieczne szkło

Zacznijmy od kwestii odpowiedniego zabezpieczenia szkła. Najpopularniejszym rozwiązaniem funkcjonującym na rynku jest folia bąbelkowa. Ta nie pozostaje jednak bez wad. Po pierwsze, przyczynia się do zalewu planety plastikowymi odpadami. Po drugie, nawet w rolce jest produktem, który zajmuje bardzo dużo miejsca.

Alternatywą dla folii bąbelkowej jest papier nacinany. Przede wszystkim zabezpiecza on ze skutecznością, która w niczym nie ustępuje folii. Jak to możliwe? Papier nacinany posiada specjalne perforacje. Efekt jest taki, że podczas rozciągania sztorcuje się, a powstałe w ten sposób struktury 3D tworzą swego rodzaju „poduszkę powietrzną”, która gwarantuje bezpieczeństwo nawet delikatnym produktom.

To jednak nie wszystko! Papier nacinany jest w pełni ekologicznym rozwiązaniem, wygląda niezwykle elegancko i zajmuje aż 10 x mniej miejsca niż folia bąbelkowa!

Odpowiednia stabilizacja

Dobre zabezpieczenie produktów, w szczególności szklanych pojemników, to jedno. Kolejną kwestią jest stabilizacja produktów w paczce. Dzięki temu nie ma obawy, że produkty się pomieszają czy stłuką.

Do amortyzowania i stabilizacji produktów w paczce służą wypełniacze. Te najbardziej popularne to plastikowe poduszki powietrzne i chrupki. Te rozwiązania są jednak nieekologiczne i – podobnie jak folia bąbelkowa – zajmują bardzo dużo miejsca.

Dobrą alternatywą dla poduszek i chrupek jest papierowy wypełniacz. Ten dostępny w naszej ofercie został wykonany w 100% z makulatury. Jego zaletą jest to, że doskonale wypełnia wszystkie wolne luki w paczce, co zapewnia świetną stabilizację nawet niewielkich produktów.

Oszczędność czasu i miejsca

Jak wspominaliśmy już wyżej, folia bąbelkowa i plastikowe wypełniacze to rozwiązania, które zajmują sporo miejsca. Ich ekologiczne alternatywy pozwalają mocno zoptymalizować ten obszar. Zastępując folię bąbelkową papierem nacinanym (który daje dokładnie taki sam efekt amortyzacyjny!), jesteś w stanie zaoszczędzić na powierzchni nawet do 10x!

Czas pakowania także można dodatkowo skrócić. Wystarczy połączyć papier pakowy lub wypełniacz z dedykowanym dyspenserem, czyli urządzeniem do dozowania, a czasem również docinania papieru. Wbrew pozorom urządzenia te zajmują stosunkowo niewiele miejsca, są bardzo łatwe w obsłudze i montażu i pozwalają utrzymać porządek w miejscu, w którym odbywa się pakowanie. Co więcej, w przypadku dyspensera do wypełniacza – możesz wybrać urządzenie w wersji stojącej, montowanej do ściany lub do biurka i pakować w sposób najbardziej dla Ciebie komfortowy.

Przy większej liczbie przesyłek, ergonomia w miejscu pracy nabiera szczególnego znaczenia. Poprzez dyspensery można skrócić czas pakowania, a przestrzeń zorganizować w sposób najbardziej przyjazny dla człowieka.

Ekologia i estetyka

Na koniec z pewnością warto wspomnieć jeszcze o wartościach naddanych, wynikających ze stosowania ekologicznych wypełniaczy. Są to ekologia i estetyka.

Decydując się na papier pakowy i makulaturowy wypełniacz w miejsce plastikowych rozwiązań, możesz mieć pewność, że zyskasz przychylność coraz liczniejszej grupy klientów, dla których ekologia ma znaczenie. A trzeba pamiętać, że według badań nawet 80% konsumentów zwraca obecnie uwagę na nieekologiczne praktyki sklepów internetowych!

W pełni papierowa przesyłka (uwzględniająca nie tylko paczkę, wypełniacz, ochronę, ale też taśmę) to też znacznie łatwiejsza dla klienta segregacja odpadów. Odbiorca nie musi bowiem oddzielać taśmy, wyciągać chrupek, pozbywać się powietrza w poduszkach; wszystko pakuje do jednego pojemnika – na papier.

Jeśli twoja apteka sprzedaje także suplementy czy kosmetyki premium, z całą pewnością docenisz estetykę rozwiązań ekologicznych. Papier nacinany, papierowe wiórki czy papierowy sznurek sprawią, że paczka, jaką otrzyma klient, będzie nie tylko świetnie zabezpieczona, ale też elegancka i zapadnie w pamięć. W dobie rosnącej konkurencji o tym fakcie także nie można zapominać!

Czytaj podobne

Targi Warsaw Pack 2023 - nasza relacja z wydarzenia
Newsy 28.04.2023

Targi Warsaw Pack 2023 - nasza relacja z wydarzenia

W dniach 18–20 kwietnia zagościliśmy na tegorocznych targach Warsaw Pack – VIII Międzynarodowych Targach Techniki Pakowania i Opakowań, gdzie prezentowaliśmy najnowsze produkty i innowacyjne rozwiązania w naszej branży. Zobacz, jak wyglądało nasze stanowisko!

Jak zapakować produkt na święta, by sprzedawać więcej?
Porady 07.11.2022

Jak zapakować produkt na święta, by sprzedawać więcej?

Coraz bliżej święta… Chociaż za oknem jeszcze jesienna aura, to już za chwilę w telewizji zaczną lecieć świąteczne reklamy, a ludzie będą rozglądać się za prezentami pod choinkę.

Dlaczego warto stosować ekologiczne wypełniacze do paczek?
Porady 03.11.2022

Dlaczego warto stosować ekologiczne wypełniacze do paczek?

Sprzedaż towarów przez Internet ma wiele zalet, niestety wysyłka zwłaszcza delikatnych produktów zawsze wiąże się z ryzykiem uszkodzenia. Wypełnienie paczki to bardzo ważna kwestia, która ma wpływ na to, w jakim stanie nasze produkty dotrą do klienta i jakie będą jego wrażenia na temat marki.

Newsletter

Nie przegap nowości z epacking

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z nowymi produktami wprowadzanymi do naszej oferty

Zapisując się do naszego newslettera zgadzasz się z naszą Polityką prywatności
Copyright © 2022 epacking Inc. All rights reserved

Korzystamy z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.